Union Ajans

preload

BLOG & HABER

REKLAM, FOTOĞRAF, VİDEO VE
TASARIM HAKKINDA HER ŞEY

Düğün fotoğraf çekimlerinin son zamanlarda aşırı bir şekilde trend olduğunu görüyoruz. Dijital fotoğrafların yaygınlaşmasıyla ilk olarak studyolarda çekilen düğün fotoğrafları 2000 li yıllardan sonra yerini daha doğal olanı yakalamak adına dış alanlara taşınmıştır. Studyolar artık çiftlerin ihtiyaçlarına karşılık veremeyince, düğün fotoğrafları çiftlerin hislerine daha iyi yanıt bulması için dış mekanlara taşınmıştır. Günümüzde parklarda, ormanlarda, saraylarda, kasırlarda, deniz kenarlarında, sahillerde, renkli evlerde, iskelelerde, tren garlarında, dağlarda ve bir çok mekanda düğün dış çekimleri yapılmaktadır. Düğün fotoğraf pozlandırmaları ilk başlarda doğal olarak studyoları takip ederken günümüze kadar şekil değiştirmiştir. Gerek müşterinin istekleri gerek fotoğrafçıların istekleri olsun bu şekil değiştirmede etkili olmuştur. Bir çok çift hatta neredeyse hepsi düğün gününde, önce veya sonra planlamalarına dış çekimi de mutlaka dahil etmektedir. Evlenecek olan bir çiftin fotoğraf çekimi herşeyden daha önemli bir konuma gelmiştir. Çiftlerin hayatlarında tek yaşayacağı o mutlu günü ölümsüzleştirmek için fotoğrafçılara ihtiyaç duymaktadır. (Aslında ihtiyaç duyulan sadece fotoğrafçı mıdır? Bu konu kitabımda uzunca yer alacağından bu kısımda sadece bir not paylaşıp geçiyorum.)

Not: ‘Fotoğrafçı’ teriminin sözlük anlamı bildiğiniz üzere; fotoğraf çekmeyi ve bunu kâğıda geçirmeyi, basmayı meslek edinmiş kimsedir. (Günümüzde meslek edinmiş olmasada) Buna bağlı olarak; Fotoğrafçı poz verdirebilen midir? Yoksa çektiği fotoğrafı kusursuzca çekebilen midir? Yoksa tasarımı çok iyi yapabilen midir?

Çiftler fotoğrafçılardan düğün dış çekimlerini yapmaları için anlaşır fakat bu anlaşmanın nasıl yapılacağı konusunda gerek çiftin gerekse fotoğrafçıların hayli aksaklıkları olmaktadır. Aslında çiftler fotoğraflarının  nasıp çekileceğini önceden belirlemelidir. Çiftler isteklerini çekim olmadan önce fotoğrafçıyla oturup konuşması gerekmektedir. Aksi halde fotoğrafçının kendi bildiği gibi çekmesi gayet normal karşılanmaktadır. Çünkü fotoğrafçı kendi adına en güzelini çekmek isteyecektir. Bkn:Profesyonel ve Amatör Fotoğrafçı Kavramı

Reply comment

WhatsApp chat