Union Ajans

preload

BLOG & HABER

REKLAM, FOTOĞRAF, VİDEO VE
TASARIM HAKKINDA HER ŞEY

Son zamanlarda sosyal medyada birçok kişi ısrarla kendini amatör veya profesyonel fotoğrafçı olarak nitelendirmekte. Neden insanlar sürekli bu kavramı üzerine basa basa tekrarlar?

 

“Birçok fotoğraf çekenin profilleri bu örneklerle dolu”

 

“Amatör ve Sonsuza Kadar Amatör Kalacak” gibi…

 

Öncelikle Amatör ve Profesyonellik kavramını bilmemizde fayda var. Benim şahsi düşüncem bu tür kavramların sosyal medyada çokça yayılmasının sebebi biraz derinlerde gizli. Aslına bakıldığında amatör; bir işe yeni başlanılmış ve bu işle alakalı pek bilgi düzeyine sahip olunmamış, başlangıç seviyesinde olma durumudur.

 

Profesyonellik ise; o işle alakalı birçok bilgiye sahip olma ve işinle alakalı ticari bir kar sağlama durumudur.

 

Hal böyle olunca; Kimisi kendine Amatör, kimisi de Profesyonel olarak nitelendirmektedir.

 

Tekrar gelelim bunun altındaki nüansa, kendini ısrarla amatör tanıtan fotoğrafçılarda aslında birçok bilgiye sahiptir fakat bu kadar ısrarcı olmasının sebebi; aynı yazarlar ve şairler gibidir. Sağlam yazarlar veya şairlerden belki işitmişsinizdir. Yazar ve şairler ortaya çıkaracağı bir yazı veya şiiri pazarlama amacı olmadan koymaktadır. Hakeza o eserin ticari amaç güdülerek yazılması o eserin özüne yapılan haksızlık olarak görülmektedir. İşin içine ticari amaç ve para girdiği zaman olayın özünü kaybettiği düşünülmektedir.

 

Kendini Amatör fotoğrafçıların özündeki nüans bunda gizlidir. Amatör Fotoğrafçılar işin içine para ve ticari kaygı girdiğinde o işin özüne bağlı kalınmadan yapıldığını ve iyi bir şekilde olamayacağını varsaymaktadır. Velhasıl kelam profesyonel olarak çekilen fotoğrafların iş odaklı olacağından; fotoğrafçılar bu fotoğrafları müşteri kriterlerine ve birçok kritere göre şekillendirecektir ve o çekilecek fotoğrafın aslında fotoğrafçının kendi özünü değil başka kriterleri yansıtacağı için bazı fotoğrafçılar kendini ısrarla Amatör Fotoğrafçı olarak ayırt etmektedir.

 

Öneri;  (Türkiye şartlarında her ne kadar zor olsada) şahsi önerim eğer işinizi profesyonel olarak yapıyorsanız ve o işten para kazanıyorsanız işinize olan saygınızı hiç bir zaman kaybetmeyin. Para kazanma arzunuz işinize ihanet etme seviyesine gelmesin. Fotoğraf nasıl güzel ve etkileyici olacaksa öle olması için sonuna kadar mücadele edin. Müşterileriniz her zaman kendilerinin daha iyi bildiğini iddia edecek ve fotoğrafın kendi istediği gibi çekileceğini savunacaktır. Siz fotoğrafın o şekil güzel olmayacağını biliyorsanız bunun üzerine gidin ve müşterilerinizin size ve işinize saygı duymasını sağlayın. Bundan taviz vermeyin. Hakeza siz fotoğrafı güzel olduğu için değil müşteri öyle istediği için çekmiş olacaksınız. Aslında bu konu sadece fotoğraf için değil tüm meslekler için söylenebilir. “Ne için yaşadığın, nasıl yaşayacağını belirler [Muzaffer Kılıç]”

 

Taviz verme…

Reply comment

WhatsApp chat