Union Ajans

preload

BLOG & HABER

REKLAM, FOTOĞRAF, VİDEO VE
TASARIM HAKKINDA HER ŞEY

Etkili (efektif) fotoğraf kavramı nedir? Etkili fotoğrafın kime ve neye göre olduğu aşırı önem taşımaktadır. Fotoğrafın ilk olarak hangi amaca hizmet edilerek çekildiği bilinmesi gerekmektedir. Fotoğrafın ticari mi yoksa kişisel amaçlı mı çekildiği de bir hayli önemlidir. Etkili fotoğraf kavramı genelde ticari amaçlı çekilen fotoğraflarda gözlemlenmektedir veya istenmektedir. Efektif fotoğrafın aslında kişiden kişiye değiştiğini bilinmesinde de fayda vardır. Fotoğraf her bakanda farklı duygu ve hissiyat uyandırmaktadır. Sizin baktığınız  WAOW dediğiniz fotoğrafa bir başkası baktığında sıradan deyip geçebilir. Bu yüzden etkili(efektif) fotoğrafı tanımlamak gibi bir şey mümkün değildir. Eğer kabaca bu kavramı açıklamak gerekirse; etkileyici fotoğraf çekmek ve tasarlamak olabildiğince herkesin duygularına ve göz zevkine hitap edebilmektir.

Hikaye;
Türkiye’de bir çok büyük projeye imza atmış  İnşaat Yapı firmasıyla fotoğraf konusunda  anlaşmıştık ve gün belirleyip şehir şehir plan oluşturmuştuk. Toplamda 14 yapı, 6 farklı şehire gidilecek ve inşaat fotoğrafları efektif bir şekilde çekilecekti. İşin bu boyuta gelmesi tabi o kadar da kolay olmadı. Fotoğrafların nasıl çekileceği, şirketin sloganı doğrultusunda hangi objelerin ağırlıklı olacağı, nelere dikkat edileceği günlerce, haftalarca konuşuldu. Benim sadece öğrenmek istediğim aslında firma için efektif (etkili) fotoğraf kavramının ne olduğuydu çünkü geri kalan bilgisayarda da halledilebilecek şeylerdi. Firmanın Etkin ve Dinamik bir yapıya sahip olduğu, sloganında bu şekil oluşturulduğundan belliydi zaten “Etkin, Analitik Çözüm” – “Etkin Çalışma Kültürü, Analitik İş Takip Sistemi, Çözüm Odaklı Eylem” sadece bunlardan da yola çıkarak nasıl fotoğraf çekileceğini az çok kestirebiliyordum. Velhasıl bütün teknik bilgi tamamlandıktan sonra gitme vakti gelmişti. Çalıştığım Ajanstan bir asistan ve ekipmanların hepsi ayarlanmıştı. Yola koyulduk ve sıra sıra farklı şehirlerdeki yapıları gündüz-gece, iç-dış fotoğraflarını edindiğimiz bilgilere göre çekmiştik. (Çekim detaylarına şuan girmek istemiyorum) takribi 10 gün süren fotoğraf çekiminin ardından İstanbul’a döndük. Fotoğrafları her zamankisi gibi ilk önce firmanın iletişim müdürü istedi ve fotoğraflara göz gezdirdikten sonra günlerce uğraştığımız çalışmaları bir çırpıda beğenmedi. (Bu sizinde başınıza gelebilir çok zor bir durum fakat sakin olun firmanın iletişim müdürleri genelde patronun gözüne girebilmek için beğenmezler.) fotoğrafları ajanstaki arkadaşlar tasarlayıp tekrar firmanın info mailine attı. Tekrar toplantı düzenlendi. Toplantıda iletişim müdürü fotoğraflarda tam bir şeyler bulup eleştirmeye başlarken yönetim kurulu başkanı ‘hayır hayır’ fotoğraflar tam da istediğim gibi olmuş dedi ve iletişim müdürüne çıkıştı. Tam da burada efektif fotoğrafın ne olduğunu anlamlandırabiliriz. Etkili fotoğraf ışık ve renklerle olduğu kadar fotoğrafın nasıl konumlandırıldığı ve kişinin fotoğrafa nasıl baktığında gizlidir. (Hakeza beyaz dengesi ve renk sonradan da ayarlanabilmektedir.)

Hikaye;
Tv izlerken Belgesel kanalına denk geldik deniz kenarında yürüyen bir komodo ejderi vardı annemin ilk tepkisi aaa denizin rengi ne kadar güzel oldu. Orda aslında timsahı andıran devasa bir hayvan vardı ama ilk etki denizin rengi oldu. Bunun gibi bir çok örnek verebiliriz. Yani mevzu efektif fotoğraf değil efektif bakıştır…

Reply comment

WhatsApp chat